مستربچ پرکننده چیست؟

مستربچ پرکننده چیست؟

مستربچ پرکننده چیست؟

مستربچ پرکننده چیست؟ انواع آن کدامند؟ ویژگی ها و مزایای محصول و همچنین چه برتری های دارد از مطالب اصلی مطرح شده در این مقاله می باشد. مستربچ در زمینه تولید محصولات پلاستیکی و به منظور بالا بردن میزان مقاومت این محصولات در برابر رطوبت و دما مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول انواع مختلفی دارد و هر کدام از آن ها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

از مستربچ پرکننده در ساخت و تولید محصولات و ابزارهای مختلفی استفاده می گردد و به طور کلی این محصول کاربردهای گوناگونی دارد. برای آشنایی بیشتر با این مطالب به توضیحات مطرح شده در این مقاله رجوع نمایید.

معرفی مستربچ پرکننده

در ساخت محصولات پلاستیکی برای اینکه کیفیت محصول بالا رود و خاصیت بهتری داشته باشد از افزودنی های گوناگونی استفاده می گردد که یکی از پرکاربردترین آن ها مسترپچ پرکننده است. این محصول از سه نوع پلیمر پایه، مقداری لازم افزودنی و ترکیبات سازگارکننده فعال تشکیل یافته است. پلیمرهای پایه در این محصول همان پلی پروپیلن، پلی استایرن و پلی اتیلن می باشند که قسمت اصلی آن ها متشکل از مواد معدنی می باشد.

مواد معدنی موجود در ساختار مستربچ باعث افزایش مقاومت و استحکام محصول می گردد. این محصول به دلیل قیمت مناسبی که دارد از نظر اقتصادی بسیار با صرفه می باشد. با افزودن این ماده به محصولات پلیمری علاوه بر اینکه محصولات پلاستیکی در برابر تغییرات دمایی دارای عملکرد بهتری خواهند بود، در صرفه جویی انرژی نیز بسیار مؤثر خواهد بود. مستربچ ها در خنک شدن سرعت بالایی دارند و به همین دلیل از شکسته شدن پلیمر جلوگیری کرده و باعث ایجاد مقاومت در محصولات می گردند.

معرفی مستربچ پرکننده

آشنایی با انواع مستربچ پرکننده

مستربچ پرکننده انواع مختلفی دارد که هر کدام از انواع آن ویژگی های منحصر به فردی در صنعت دارند. یکی از انواع این محصول مستربچ تالک است که ظاهری نیمه شفاف و رنگی سفید دارد. این محصول به شکل پودر بوده و به عنوان یک مستربچ پرکننده به پلیمرهایی همچون پلی پروپیلن افزوده می گردد. با استفاده از این پودر محصول مقاومت بالایی یافته و در برابر حرارت پایدار می ماند. علاوه بر این ها از آب رفتگی هم جلوگیری می کند.

استفاده از این محصول بیشتر در لوازم خانگی و صنعت خودرو سازی به چشم می خورد. مستربچ تالک مزیت هایی هم دارد که از جمله آن ها خاصیت نرم بودن، مقاومت شیمیایی بالا، مقاومت کششی بالا، سختی و استحکام محصول، رسانایی الکتریکی کم و عدم انفجار و آتش سوزی می باشد. یکی دیگر از انواع مستربچ پرکننده مستربچ کلسیم کربنات است که در گریدهای مختلف تولید می شود و درصد کلسیم کربنات هر کدام متفاوت می باشد.

این مستربچ رنگی سفید دارد و در تولید محصولات سفید رنگ بسیار کاربردی می باشد. از مزایای این محصول می توان به این موارد اشاره نمود:

1- قیمت ارزان و مناسب
2- مقاومت در برابر حرارت
3- افزایش رنگ پذیری محصول
4- قابلیت چاپ پذیری محصول
5- افزایش بهره وری
6- تولید محصولاتی به رنگ سفید بدون نیاز به سایر مستربچ های رنگی

کاربرد مستربچ پرکننده

یکی از مهم ترین کاربردهای مستربچ در صنایع مختلف پایین بودن قیمت نهایی و افزایش وزن محصول است. این محصول در تولید فیلم های شفاف و نیمه شفاف و همچنین محصولات پلاستیکی کاربردی می باشد. مستربچ ها در صنعت تولید محصولات پلاستیکی زمانی که به محصولات مایع و جامد افزوده می شوند باعث شکل پذیری و بالا رفتن مقاومت آن ها می گردند و علاوه بر این ها در میزان غلظت محصول و تغییر وزن آن پر کاربرد می باشند.

استفاده از مستربچ کلسیم کربنات سبب تجزیه پذیری محصولات پلاستیکی می شود و در نتیجه برای انسان و محیط زیست بی خطر می باشد. برخی از کاربردهای دیگر این محصول در زیر آورده شده اند :

1- استفاده در صنعت خودرو سازی و ساخت قطعات خودرو
2- تولید محصولات خانگی
3- لوله آب و فاضلاب
4- کیسه و پاکت
5- ساخت قطعات تزریقی
6- پلاستیک های بسته بندی

 

آشنایی با انواع مستربچ پرکننده

مزایای مستربچ پرکننده

مستربچ پرکننده مزایای گوناگونی دارد که یکی از آن ها جذب آب و رطوبت توسط این محصول است، از مزایای دیگر این محصول استفاده از آن در تولید کالاهای پلیمری و فرآورده های حاصل از آن می باشد. امروزه در تولید انواع لوازم مورد نیاز پزشکی مانند دستکش ها و روپوش های پزشکی و بیمارستانی استفاده از مستربچ ها بسیار به چشم می خورد مخصوصا در این سال های اخیر که جهان با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می کرد استفاده از این محصول به طور چشمگیری افزایش یافته بود.

همچنین در تولید محافظ هایی که کادر درمان برای برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس از آن استفاده می کردند نیز مورد استفاده قرار می گرفت. کاهش هزینه ها، کاهش انقباضات، کاهش نیاز به مستربچ رنگی سفید، بالا بودن ثبات ابعادی، مقاومت در برابر حرارت و آتش سوزی، افزایش استحکام محصول و کاهش جذب آب از دیگر مزایای مستربچ پرکننده می باشند.

برتری های مستربچ پرکننده

اولویت برتر مستربچ پرکننده صرفه جویی در هزینه های مواد اولیه می باشد. نا گفته نماند که قیمت این محصول طبق مشخصات و کاربردهایی که دارد تعیین می شود. یکی دیگر از برتری های آن در دسترس بودن مواد اولیه، تهیه آسان آن مواد و مدت زمان کوتاه سنتز پلیمرهای فیلر می باشد. سرعت بالا در خنک شدن گرانول ها که باعث صرفه جویی در انرژی و زمان می شود از برتری های دیگر این محصول است. از دیگر ویژگی های برتر مستربچ ایجاد مقاومت و استحکام محصول در برابر حرارت، رطوبت و دما می باشد.

یکی دیگر از امتیازات آن افزایش کیفیت محصول و بالا رفتن وزن آن است و همچنین در بهبود خواص محصول نیز بسیار تأثیرگذار می باشد. پلیمرهای فیلر که بر پایه کلسیم کربنات تهیه شده اند خاصیت تمیزکنندگی دارند و به همین دلیل از جذب آلودگی ها و باکتری ها پیشگیری به عمل آورده و در حفظ سلامت افراد بسیار مفید و مؤثر می باشند. همین ویژگی های مستربچ سبب شده تا در تولید و ساخت پاکت ها، بسته بندی ها و پوشش های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

این محصولات به خاطر ظاهر نیمه شفافی که دارند در تولید کیسه های بسته بندی مواد شیمیایی و مواد غذایی نیز بسیار کاربرد دارند. برتری دیگر این مستربچ خاصیت نرم کنندگی محصول است که بسیاری از تولید کنندگان اسباب بازی و وسایل ورزشی از آن استفاده می کنند تا برای افراد بدون خطر و آسیب رسانی باشند.

برتری های مستربچ پرکننده

سوالات متداول

1- چند نوع مستربچ پرکننده وجود دارد؟

به طور کلی دو نوع مستربچ وجود دارد که عبارتند از مستربچ تالک و مستربچ کلسیم کربنات، هر یک از این محصولات ویژگی های مختص به خود را دارند.

2- مستربچ پرکننده در تولید چه محصولاتی بیشتر کاربرد دارد؟

این محصول در تولید انواع وسایل مورد نیاز و روزمره پزشکی همچون دستکش ها و روپوش های پزشکی و بیمارستانی، تولید لوازم خانگی، ساخت وسایل و قطعات خودرو، تولید لوله های آب و فاضلاب، تولید اسباب بازی و وسایل ورزشی و بسیاری از محصولات دیگرکاربرد دارد.

3- میزان مقاومت مستربچ پرکننده چقدر است؟

این محصول در برابر رطوبت، حرارت و سوختگی مقاومت بالایی دارد و در کل برای مقاومت و استحکام بخشی به محصولات تولید شده توسط آن مورد استفاده قرار می گیرد.

سخن پایانی

با پیشرفت علم و تکنولوژی محصولات پلاستیکی مختلفی با مقاومت بالا تولید و به بازار عرضه می گردند. برخی از این محصولات که بسیار کاربردی می باشند مانند لوازم خانگی و قطعات خودرو و یا وسایل و تجهیزات پزشکی، در برابر مواردی همچون رطوبت و حرارت مقاوم می باشند و مقاومت و استحکام این محصولات بستگی به مواد اولیه و تولید کننده آن دارد.

بسیاری از این محصولات مقاومت خود را مدیون مستربچ پرکننده هستند. این مستربچ ها به منظور بالا بردن مقاومت محصولات پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند و مزایای مختلفی دارند. یکی از مزایا و برتری های مستربچ قیمت ارزان آن می باشد که در زمینه اقتصادی بسیار به صرفه است.

بازرگانی ایران تاز عرضه کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه، پلی اتلین، پلی پروپیلن ها، کامپاندها و مستربچ های باکیفیت و قیمت مناسب به بازارهای داخلی و خارجی می باشد. جهت خرید این محصولات و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مرکز فروش تماس بگیرید.

شماره تماس: 09104417319

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها