معرفی انواع لوله پلی اتیلن

معرفی انواع لوله پلی اتیلن

معرفی انواع لوله پلی اتیلن

معرفی انواع لوله پلی اتیلن افراد مختلف را با ویژگی‌ها و کاربرد آن‌ها بیشتر آشنا می‌سازد. این لوله‌ها از گرید‌های مختلف پلی اتیلن‌ها ساخته می‌شوند و در صنایع بکار می‌روند. لوله‌های پلی اتیلن در انتقال فاضلاب صنعتی و مسکونی، آبیاری محصولات کشاورزی و گازرسانی کاربرد دارند. این لوله‌ها در انواع متنوع تک جداره، دوجداره، PEX و PERT تولید می‌شوند. لوله‌ها برای انتقال مایعات سرد و گرم بکار می‌روند. انواع لوله پلی اتیلن قابل بازیافت هستند و سبک و مقاوم می‌باشند. در این مقاله به بررسی ویژگی‌های انواع لوله پلی اتیلن، مزایا، معایب و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

آشنایی با لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن از مواد پایه‌ی نفت خام و اتیلن ساخته می‌شود. مواد اولیه‌ی سازنده‌ی لوله‌های پلی اتیلنی مونومر‌هایی هستند که ساختار پلیمر‌ها را بوجود می‌آورند. مواد پلی اتیلن که در ساخت لوله‌ها بکار می‌روند تنوع بالایی دارند. پلی اتیلن‌های سنگین، متوسط، سبک و سبک خطی در تولید این لوله‌ها استفاده می‌شوند.

این مواد انعطاف پذیر و مقاوم هستند و طول عمر بالایی دارند. امروزه لوله‌ها‌ی پلی اتیلنی بسیار کاربردی می‌باشند و در صنایع مختلف مانند گاز، آبرسانی و پتروشیمی استفاده می‌شوند. در گذشته لوله‌های فلزی بیشتر استفاده می‌شدند که در حال حاضر نوع پلی اتیلنی بعلت مزایای بالا جایگزین آن‌ها شده است.

آشنایی با انواع لوله پلی اتیلن

لوله‌های پلی اتیلن بر اساس کاربرد در تنوع بالایی تولید می‌شوند. انواع لوله پلی اتیلن تک جداره، دوجداره، لوله‌های آبیاری، PEX و PERT از معروف‌ترین آن‌ها می‌باشند. مشخصات و کاربرد این لوله‌ها کمی متفاوت می‌باشد. این پلاستیک‌ها در دانسیته تفاوت دارند و سبک هستند.

آشنایی با لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله تک جداره یکی از انواع لوله پلی اتیلن می‌باشد که از یک لایه‌ی پوشاننده تولید شده است. این لوله برای عبور مایعات فشار قوی استفاده می‌شود. نام دیگر لوله تک جداره لوله فشار قوی می‌باشد. این لوله‌ها در گریدهای متنوعی تولید می‌شوند از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به PE 100, PE 63 و PE 80 اشاره کرد. دانسیته‌ی این گرید‌ها از یکدیگر تفاوت دارد که در مقاومت آن‌ها تأثیر می‌گذارد. PE100 فشار ۱۰ مگا پیکسل و PE80 فشار ۸ مگا پیکسل را تحمل می‌کنند.

عملکرد این لوله‌ها مورد توجه بیشتر صنایع قرار گرفته به این علت آن‌ها را زیاد بکار می‌برند. لوله‌های تک جداره قدرت تحمل تا دماهای منفی ۷۰ درجه و فشار‌های ۱۶ بار را دارند. این لوله‌ها در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی، کشاورزی و فاضلاب استفاده می‌شوند. گرید PE100 بعلت مقاوم بودن و ضخامت بالا در لوله‌های آتشفشانی و انتقال آب آشامیدنی بیشتر کاربرد دارد. لوله‌های تک جداره سبک و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند.

لوله پلی اتیلن دوجداره کاروگیت

لوله دو جداره کاروگیت یکی دیگر از انواع لوله پلی اتیلن پرکاربرد می‌باشد که در کیفیت‌های بالایی ساخته می‌شود. این لوله دارای دو لایه است که حاوی یک لایه بیرونی موج دار یا حلقه حلقه می‌باشد. لایه‌ی دیگر آن در داخل لوله قرار دارد و صاف است. لوله‌های دو جداره برای انتقال فاضلاب بکار می‌روند. سطح داخلی صاف از تجمع رسوب جلوگیری می‌کند. شکل موج‌دار لوله آن را برای انتقال فاضلاب مناسب‌تر کرده است.

این لوله‌ها برخلاف نوع تک جداره فشار داخلی ندارند و بیشتر بعنوان مجرای زیرزمینی استفاده می‌شوند. لوله‌ی دو جداره دارای فشار بار خارجی می‌باشد. این لوله حاوی مقاومت حلقوی بالایی هستند. سطح داخلی لوله‌های دو جداره آبی یا زرد است و سطح خارجی آن‌ها مشکی می‌باشند. این لوله‌ها در برابر تجزیه‌ی باکتری‌ها و میکروب‌های زیرزمینی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. همچنین لوله‌های دو جداره در برابر فشار‌ها و تنش‌ها بسیار مقاوم هستند.

لوله‌های آبیاری

لوله‌های آبیاری از انواع لوله پلی اتیلن و زیرمجموعه‌‌ی تک جداره‌ها می‌باشند. این لوله‌ها در سه نوع لوله آبیاری پلی اتیلن با چگالی بالا، چگالی پایین و نوار آبیاری ساخته می‌شوند.

 • لوله آبیاری HDPE یا چگالی بالا: این لوله‌ها به شکل کلاف می‌باشند به این علت جابجایی آن‌ها آسان است. لوله‌های پلی اتیلن سنگین در اندازه‌های ۱۶ تا ۲۰۰۰ ساخته می‌شوند. در آبیاری تحت فشار کاربرد بالایی دارند. این لوله‌ها بسیار مقاوم هستند. شرایط استفاده در طول عمر این لوله‌ها تأثیر دارد اما بطور معمول عمر آن‌ها ۱۰۰ سال می‌باشد.
 • لوله‌های آبیاری با چگالی پایین LDPE: این لوله‌ها در قطر ۱۶ تا ۳۲ میلیمتر ساخته می‌شوند و قدرت تحمل فشار کمتری دارند. فشار قابل تحمل برای این لوله‌ها ۵/۲، ۴ و یا ۶ بار می‌باشد. لوله‌های دارای چگالی پایین در آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شوند. طول عمر این لوله‌ها ۱۰ تا ۱۵ سال است.
 • نوار آبیاری: نوار از انواع لوله پلی اتیلن می‌باشد که برای آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود. هدر رفتن آب در آن خیلی کمتر می‌باشد.

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله PEX

لوله PEX در ضخامت‌های ۲۰۰ تا ۷۰۰ میکرون ساخته می‌شود. این لوله‌ها ویژگی‌های پلاستیک‌ها و فلز‌ها را بطور همزمان دارند. چون دارای دو لایه هستند داخل آن‌ها از جنس مواد پلی اتیلنی می‌باشد. در قسمت خارجی لوله یک ورق آلومینیومی وجود دارد. این لوله‌ها از مقاومت و طول عمر بالایی برخوردار هستند. در دماهای بالا کاربرد بالایی دارند و مقاومت حرارتی آن‌ها متوسط رو به بالا می‌باشد.

این لوله‌ها در آبرسانی استفاده می‌شوند و آب‌های دارای دمای بالا را از خود عبور می‌دهند. لوله‌های PEX در توزیع آب سرد و گرم بکار می‌روند. همچنین در سیستم آتش نشانی کاربرد بالایی دارند. اتصالات این لوله‌ها از نوع پیچ و مهره و فشاری می‌باشد. لوله‌های PEX در قطر‌های ۴/۱ تا ۳ اینچ تولید می‌شوند.

لوله PERT

لوله PERT یکی از انواع لوله پلی اتیلن می‌باشد. این لوله‌ها زیر مجموعه لوله‌های PEX هستند. لوله PERT در مقایسه با PEX مقاومت حرارتی بالایی دارد. در ساختمان‌های مسکونی و تجاری برای انتقال آب سرد و گرم استفاده می‌شود. این لوله‌ها در برابر ترک خوردگی بسیار مقاوم هستند. لوله‌های PERT بصورت دو لایه تولید می‌شوند و ضخامت بالایی دارند. این لوله‌ها در مقابل تنش‌ها و ضربات مقاوم هستند و بسیار انعطاف پذیر می‌باشند.

لوله‌های PERT گرما نرم هستند و در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد و فشار ۱۰ بار کار می‌کنند. این لوله‌ها بر خلاف PEX در شوفاژ‌ها بکار نمی‌روند. لوله‌‌های PERT در ساختمان‌های صنایع دیگر نیز کاربرد بالایی دارند و برای دما و فشار‌های مجاز استفاده می‌شوند. این لوله‌ها در برابر خراشیدگی و آتش سوزی مقاوم هستند و مقاومت خمشی بالایی دارند. امروزه لوله‌های PERT بعلت داشتن ویژگی‌های خاص زیاد استفاده می‌شوند.

فرآیند تولید انواع لوله پلی اتیلن

تولید انواع لوله پلی اتیلن طی فرآیند خاصی انجام می‌گیرد. برای ساخت این لوله‌ها از روش اکستروژن استفاده می‌شود. جهت تولید انواع لوله پلی اتیلن گرانول را به دستگاه اکسترودر وارد می‌کنند. گرمای این دستگاه سبب ذوب شدن گرانول‌ها می‌شود. مواد پس از ذوب شدن با کمک پیچ از اکسترودر خارج و داخل قالب می‌شود.

گرانول‌های قالب گیری شده را سپس به دستگاه تنظیم کننده قطر وارد می‌کنند.‌ هر کدام از انواع لوله پلی اتیلن در این قسمت با اعمال فشار  شکل مناسب خود را بدست می‌آورند. در پایان لوله را از دستگاه خارج کرده و دمای آن را کاهش می‌دهند.

فرآیند تولید انواع لوله پلی اتیلن

ویژگی‌های لوله پلی اتیلن

انواع لوله پلی اتیلن از ویژگی‌های خاصی برخوردار هستند. این لوله‌ها بسیار انعطاف پذیر می‌باشند و در برابر ترک خوردگی و شکستگی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. لوله پلی اتیلن در برابر ضربه و فشار بسیار مقاوم می‌باشد. این لوله‌ها دارای ضریب ایمنی بالایی هستند و قدرت فرایند پذیری بهتری دارند. لوله‌های پلی اتیلن در گرید‌ها، ضخامت‌ها، قطر‌‌ها و دانسیته های متفاوت ساخته می‌شوند. تحمل دما و فشار آن‌ها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. این لوله‌ها دارای وزن سبک و زاویه‌‌ی خمشی هستند. لوله‌های پلی اتیلن در مقابل اشعه‌ی ماوراء بنفش و آسیب‌های آن‌ها بسیار مقاوم می‌باشند.

کاربرد‌های لوله پلی اتیلن

انواع لوله پلی اتیلن کاربرد‌های بالایی در صنایع مختلف دارند:

 • این لوله‌ها در شبکه‌ی آب و فاضلاب و لوله کشی آن بکار می‌روند.
 • در گاز رسانی، نفت و مایعات شیمیایی لوله‌های پلی اتیلنی کاربرد بالایی دارند.
 • لوله‌های پلی اتیلنی در صنعت کشاورزی و برای آبیاری قطره‌ای و بارانی بکار می‌روند. همچنین در سیستم‌های آبیاری متحرک کاربرد بالایی دارند.
 • در تولید پوشش کابل‌های مخابراتی و پوشش لوله‌های فلزی استفاده می‌شوند.
 • لوله‌های پلی اتیلنی در ساخت کابل برق و فیبر نوری کاربرد دارند.
 • در تولید لوله‌های کانال‌های تهویه و زهکشی خیابان‌ها بکار می‌روند.
 • برای انتقال فاضلاب صنعتی استفاده می‌شوند.

مزایای آن

لوله‌های پلی اتیلن از مزایای بالایی برخوردار می‌باشند. این لوله‌ها به آسانی نصب می‌شوند. بارگیری و تخلیه‌ی این لوله‌ها آسان‌تر است چون وزن سبکی دارند. انواع لوله پلی اتیلن قابل بازیافت هستند و مشکلی برای محیط زیست ایجاد نمی‌کنند. تولید روز افزون این لوله‌ها سبب شده که صنایع مختلف پیشرفت قابل توجهی داشته باشند. برای مثال آبیاری آسان محصولات کشاورزی توسط لوله‌های پلی اتیلنی سبب رشد این صنعت شده است.

لوله‌های پلی اتیلنی در مقابل مواد شیمیایی مانند اسید و باز مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. این لوله‌ها با مواد شیمیایی مضر وارد واکنش نمی‌شوند. اتصالات لوله‌های پلی اتیلنی به آسانی انجام می‌گیرد. سیالات در داخل این لوله‌ها بخوبی جریان می‌یابند. رسوبات ناشی از حرکت مایع در این لوله‌ها کمتر می‌باشد. این لوله‌ها قدرت انقباض و انبساط بالایی دارند. تولید و نصب لوله‌های پلی اتیلنی از نظر اقتصادی به صرفه‌تر می‌باشد.

ویژگی‌های لوله پلی اتیلن

معایب لوله پلی اتیلن

انواع لوله پلی اتیلن علاوه بر مزایا دارای معایبی نیز می‌باشند:

 • در هنگام حمل و نقل این لوله‌ها ممکن است دچار بریدگی و خراشیدگی شوند.
 • لوله‌ها در برابر آسیب‌های اشعه‌ی ماوراء بنفش آسیب پذیر هستند.
 • مقاومت و دوام انواع لوله پلی اتیلن پس از مدتی استفاده کاهش می‌یابند.
 • افزایش درجه‌ی حرارت سیالات استحکام آن‌ها را پایین می‌برد.
 • لوله پلی اتیلن در مقابل مکش و خلأ ضعیف است.
 • این لوله‌ها در برابر ترکیدگی کم مقاوم می‌باشند.
 • لوله‌های آبیاری عمر پایینی دارند.
 • این لوله‌ها در هنگام ترکیدن بخوبی تعمیر نمی‌شوند.
 • بیشتر لوله‌ها تنها در دماهای پایین عملکرد خوبی دارند.

سؤالات متداول

1- لوله پلی اتیلن چیست؟

لوله پلی اتیلن از مواد پلی اتیلنی مانند HDPE ساخته می‌شود. این لوله طی فرایند ذوب، قالب گیری و سرد شدن تولید می‌شود. لوله پلی اتیلن در مقابل فشار‌ها و ضربات مقاومت بالایی دارد.

2- تفاوت لوله PEX و PERT چیست؟

لوله PEX در دمای ۹۵ درجه و فشار ۱۰ بار کار می‌کند و در تولید شوفاژ و پکیج‌ها استفاده می‌شود. لوله PERT در دمای ۷۰ و فشار ۱۰ عملکرد بالایی دارد و برای دماهای گرم و سرد بکار می‌رود. در شوفاژ‌ها کاربرد ندارد. PERT گرما نرم و از پیوند طولی پلی اتیلن‌ها تولید می‌شود. PEX گرما سخت می‌باشد و از پیوند عرضی و طولی پلی اتیلن‌ها بدست می‌آید.  

3- لوله دوجداره بهتر است یا تک جداره؟

لوله‌های پلی اتیلنی دو جداره محکم‌تر، بادوام‌تر، ضخیم‌تر و مقاوم‌تر از تک جداره می‌باشند. لوله‌های دو جداره بعلت ضخامت بالا و جلوگیری از نشتی با محیط زیست سازگاری بالایی دارند. بنابر این لوله‌های دو جداره بهتر می‌باشند.

سخن پایانی

لوله پلی اتیلن از مواد پلیمری ساخته می‌شود. این لوله‌ها سبک و انعطاف پذیر می‌باشند و از مزایای بالایی برخوردار هستند. انواع لوله پلی اتیلن در صنایع مختلف بسیار پرکاربرد می‌باشند. لوله‌های پلی اتیلن در انواعی مانند تک جداره و کاروگیت ساخته می‌شوند. لوله‌های دو جداره دارای دو لایه می‌باشند که قسمت داخلی لوله صاف و لایه‌ی بیرونی آن‌ها موج دار است. لوله‌های پلی اتیلنی در مقابل مواد شیمیایی مقاوم می‌باشند و در برابر پارگی و خراشیدگی دوام خوبی از خود نشان می‌دهند. لوله‌های پلی اتیلن دارای ویژگی‌ها و کاربرد بالایی می‌باشند و نقش مهمی در گسترش صنایع مختلف دارند.

بازرگانی ایران تاز عرضه کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه، پلی اتلین، پلی آمید، انواع لوله پلی اتیلن و ….. باکیفیت و قیمت مناسب به بازارهای داخلی و خارجی می باشد. جهت خرید این محصولات و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مرکز فروش تماس بگیرید.

شماره تماس: 09104417319

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها