آشنایی با پلی اتیلن سبک

آشنایی با پلی اتیلن سبک

آشنایی با پلی اتیلن سبک

آشنایی با پلی اتیلن سبک هدف اصلی ما از طرح این مقاله می باشد. این محصول نوعی ترموپلاستیک با دانسیته ی (چگالی) کم است. این پلی اتیلن دارای مزایایی می باشد که آن را محبوب کرده است اما در کنار این مزایا برخی معایب هم دارد. کاربردها و ویژگی های مختلف این محصول آن را از پلی اتیلن های سنگین متمایز ساخته است. تمامی موارد گفته شده و همچنین فرآیند تولید این محصول در ذیل مقدمه توضیح داده خواهد شد. پس برای آشنایی بیشتر به مطالب زیر رجوع گردد.

معرفی پلی اتیلن سبک

پلی اتیلن سبک یا همان پلی اتیلن با چگالی کم نوعی ترموپلاستیک بوده که از مونومر اتیلن ساخته شده است. تولید این محصول قدمتی دیرینه دارد و امروزه نیز به همان روش های قبلی تولید و عرضه می شود. این پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین پلاستیک ها در کل دنیا می باشد. از این محصول بیشتر در بسته بندی های انعطاف پذیر مورد استفاده قرار می گیرد و علت آن هم مقاومت بالای LDPE در برابر مواد شیمیایی و روغن می باشد. این پلی اتیلن بر اثر گرما تغییر شکل داده و قابلیت این را دارد که بارها آن را گرم کرده و دوباره شکل داد.

مزایای پلی اتیلن سبک (LDPE)

این پلی اتیلن دارای مزایای مختلفی می باشد که یکی از مزیت های آن انعطاف پذیری می باشد. در حقیقت استحکام کششی این محصول کم است به این معنا که قبل از پاره شدن می تواند میزان کشش بالایی را تحمل کند. این مزیت سبب شده تا گزینه ی مناسبی در تولید کیسه های زباله و انواع کیسه های پلاستیکی باشد. از مزایای دیگر LDPE مقاومت در برابر رطوبت می باشد. این امر سبب شده تا برای پوشش مخازن شیمیایی و لوله های آب از آن استفاده گردد. مزایای دیگر این محصول عبارتند از:

  • مقاوم در برابر ضربه
  • هدایت کننده ی کم و بیش الکتریسیته
  • مقاومت در برابر دمای بالا
  • قابل بازیافت
  • تولید آسان

معرفی پلی اتیلن سبک (LDPE)

معایب پلی اتیلن سبک

این پلی اتیلن یک سری معایب هم دارد که یکی از آن معایب ساختار نازک آن است و در حقیقت مستعد پاره شدن می باشد. عیب دیگر نداشتن کارایی در دماهای بسیار بالا یا بسیار پایین می باشد. نفوذ پذیری بالا در برابر دی اکسید کربن و سایر گازها از دیگر عیوب این محصول می باشد. علاوه بر این ها پلی اتیلن سبک در برابر اشعه ی ماوراء بنفش نیز مقاومت کم تری دارد.

کاربردهای پلی اتیلن سبک (LDPE)

عمده ترین کاربرد پلی اتیلن سبک (LDPE) در زمینه ی تولید انواع ظروف پلاستیکی، لوله ها، بطری ها و انواع کیسه های پلاستیکی است و محبوب ترین و پرمصرف ترین آن کیسه های پلاستیکی می باشد. از جمله این کیسه ها می توان به کیسه های عرضه شده توسط فروشگاه های مواد غذایی مانند رفاه و کوروش و دیگر خرده فروشی ها و همچنین کیسه های نان اشاره نمود.

بسته بندی مواد غذایی، بطری هایی که قابلیت فشار دارند مانند بطری های سس و شامپو و رویه هایی که در ظروف پلاستیکی استفاده می شوند از دیگر کاربردهای این محصول هستند. از LDPE بازیافت شده نیز می توان در تولید و ایجاد محصولاتی همچون سطل زباله و تخته های پلاستیکی استفاده نمود. به طور کلی تمام محصولات و بسته بندی های نایلونی از همین نوع پلی اتیلن هستند که بسیار هم پرکاربرد می باشند.

معایب پلی اتیلن سبک

فرآیند تولید آن

در فرآیند تولید پلی اتیلن سبک (LDPE) یا همان گرید LDPE باید از پرآکسیدهای آلی استفاده نمود تا جهت شروع و کنترل دمای واکنشی مورد مصرف قرار بگیرند. واکنش پلیمریزاسیون برای شروع زنجیره های پلیمری نیاز به آغازگرهای متناسبی داشته که پس از رقیق کردن آن ها با حلال های مناسب در قسمت های مشخصی از راکتور تزریق می شوند. اتیلن آغازگر و کومونومرها به عنوان خوراک به بخش تولیدی وارد شده و سپس توسط کمپروسور بوستر، پرایمری و هایپر با فشار 2400 فشرده می شوند.

در مرحله ی بعدی به راکتور اتوکلاو وارد می گردد. به طور کلی برای تولید این نوع از پلی اتیلن از فشارهای زیادی در حدود 1000 تا 3000 اتمسفر استفاده به عمل می آید. در این میان دما نیز باید به میزان 80 تا 300 درجه ی سانتی گراد باشد. پس از اینکه واکنش های شیمیایی انجام گرفته به حد مورد نظر رسید، پلیمر با افزودنی های دیگر ترکیب شده و در نهایت به محصول موردنظر یعنی همان پلی اتیلن سبک تبدیل می شود. حدودا 27 درصد از تولیدات جهانی این نوع از پلی اتیلن از طریق فرآیند فشار بالا تشکیل می شوند.

ویژگی های پلی اتیلن سبک (LDPE)

این نوع از پلی اتیلن نقطه ی ذوب بین 105 الی 115 سانتی گراد داشته و میزان دانسیته ی (یعنی چگالی) آن بین 910/0 تا 940/0 گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. از ویژگی های دیگر این محصول می توان به مقاومت بالای آن در برابر ضربه و سوراخ شدن اشاره نمود. علاوه بر این پلی اتیلن سبک (LDPE) مقاومت بالایی در برابر الکل ها، اسید و بازهای رقیق دارد.

ویژگی دیگر این محصول مقاومت محدود آن در برابر هیدروکربن های آروماتیک، روغن های معدنی، عوامل اکسید کننده و هیدروکربن های هالوژنه می باشد. پردازش پذیری بالا و قیمت پایین گرید LDPE، استحکام و مقاومت خوب آن در دمای پایین و ماندگاری بالا در هوا، جذب آب به میزان بسیار کم، داشتن عایق الکتریکی عالی و شفاف بودن آن در فیلم های نازک از عمده ترین ویژگی های این پلی اتیلن محسوب می شود.

ویژگی های پلی اتیلن سبک (LDPE)

سوالات متداول

1- پلی اتیلن سبک (LDPE) چیست؟

پلی اتیلن سبک (LDPE) همان پلی اتیلن با چگالی کم می باشد که یکی از پرکاربرد ترین پلاستیک ها در جهان می باشد. از کاربردهای آن می توان به تولید انواع کیسه های پلاستیکی، لوله ها و ظروف پلاستیکی اشاره نمود.

2- آیا LDPE در برابر ضربه مقاوم است؟

بله این محصول مقاوم در برابر ضربه بوده که علت آن نیز خاصیت انعطاف پذیری بالای آن است. مقاومت در برابر ضربه یکی از مزیت های این پلی اتیلن محسوب می شود.

3- آیا  LDPE معایبی هم دارد؟

بله این پلی اتیلن در کنار مزایایی که دارد یک سری معایب همچون ساختار نازک دارد که مستعد پاره شدن می باشد.

سخن پایانی

پلی اتیلن سبک (LDPE) یکی از پرمصرف ترین پلیمرها می باشد. این محصول از گذشته تا کنون مورد استفاده و استقبال مردم بوده بنابراین تولید آن قدمتی دیرینه دارد. از جمله کاربردهای آن تولید انواع ظروف پلاستیکی، انواع کیسه ها مانند کیسه های عرضه شده توسط فروشگاه های مواد غذایی و همچنین قوطی های پلاستیکی فشاری همچون قوطی های سس و شامپو می باشد.

این محصول مزایا و معایبی دارد و علاوه بر این ها ویژگی ها و کاربردهای مختلفی هم دارد. برای تولید این پلی اتیلن نیاز به طی فرآیندهایی می باشد تا سبب ایجاد نتیجه ی نهایی گردد. هر کدام از این موضوعات مطرح شده در نتیجه گیری به طور کامل در مطالب فوق شرح داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر به بالا رجوع شود.

بازرگانی ایرتاز عرضه کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه، پلی اتلین، پلی پروپیلن ها، کامپاندها مستربچ و انواع لوله های باکیفیت و قیمت مناسب به بازارهای داخلی و خارجی می باشد. جهت خرید این محصولات و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مرکز فروش تماس بگیرید.

شماره تماس: 09104417319

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها