پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE یکی از معروف‌ترین گرید‌های پلی اتیلن می‌باشد که کاربرد‌های بالایی دارد. این پلی اتیلن در پیوندهای استخوانی انسان، تولید در و پنجره‌ی pvc و تجهیزات مختلف بکار می‌رود. پلی اتیلن‌های حاوی وزن مولکولی بالا مزایای بالایی دارند و در مقابل آسیب‌های مواد شیمیایی مضر مقاوم‌تر می‌باشند. این پلی اتیلن‌ها عایق الکتریکی خوبی هستند و طول عمر بالایی دارند.

پلی اتیلن‌های سنگین رطوبت کمتری جذب می‌کنند. در تولید پلی اتیلن‌ها از کاتالیزگر‌های مناسب و روش‌های پیشرفته استفاده می‌شود تا کیفیت بالایی داشته باشند. در این مقاله به کاربرد، مزایا، ویژگی‌ها و تولید پلی اتیلن‌‌های دارای وزن مولکولی بالا خواهیم پرداخت.

معرفی پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE یکی از انواع گرید‌های پلی اتیلن می‌باشد. این پلیمر زنجیر‌های بسیار بلندی دارد که سبب تقویت واکنش‌های بین مولکولی آن می‌شوند. پلیمر با وزن مولکولی بالا UHMWPE ماده‌ای بسیار قوی و محکم می‌باشد. پلیمر‌های سنگین نسبت به انواع پلیمر‌های دیگر استحکام ضربه‌ای بالایی دارند.

جرم مولکولی این پلیمر ۵/۳ الی ۵/۷ آمو AMU است. پلیمر‌ها‌یی که وزن مولکولی ۳ الی ۶ میلیون داشته باشند را پلی اتیلن سنگین می‌گویند. این محصول بصورت میله و ورق تولید می‌شود. پلی اتیلن‌های دارای جرم مولی بالا کیفیت بالایی دارند و با استفاده از تکنولوژی بروز ساخته می‌شوند.

ویژگی‌های پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. این پلیمر بدون بو و مواد سمی می‌باشد و همه‌ی ویژگی‌های پلی اتیلن‌های سنگین را دارد. پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE گرما سخت بوده و دارای ضریب اصطکاک پایینی می‌باشد. این پلیمر خواص الکتریکی بالایی دارد که سبب شده در صنعت برق بیشتر استفاده شود.

پلیمر‌های سنگین در دماهای مختلف استحکام ضربه‌ای بالایی دارند و در برابر آسیب‌های مکانیکی مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. در برابر سایش و خوردگی بسیار مقاوم هستند و طول عمر آن‌ها بالا می‌باشد. پلی اتیلن‌های سنگین رطوبت را در حد بسیار کمی جذب می‌کنند. این پلیمر‌ها انعطاف پذیر هستند و از خاصیت کشسانی خوبی برخوردار می‌باشند. در برابر آسیب‌های نور خورشید مقاوم هستند و کیفیت خود را بزودی از دست نمی‌دهند. پلی اتیلن‌های حاوی وزن مولکولی بالا در مقابل مواد شیمیایی خورنده مقاومت بالایی دارند.

معرفی پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

فرآیند تولید پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

برای تولید گرید‌های مختلف پلی اتیلن ابتدا از مواد نفتی و خام متان تولید می‌کنند. سپس طی واکنش‌های خاصی خود متان را به اتیلن تبدیل کرده و پلی اتیلن را می‌سازند. در نهایت با واکنش پلیمریزاسیون پلی اتیلن را به گرید پلی اتیلن‌های دارای وزن مولکولی بالا و یا انواع دیگر تبدیل می‌کنند. پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE از واحد‌های مونومری کوچک اتیلن بدست می‌آید. این پلیمر چون سنگین می‌باشد در هر واحد آن حدود ۱۰۰ تا ۲۵۰۰۰۰ مونومر وجود دارد.

پلی اتیلن سنگین با وزن مولکولی بالا UHMWPE با استفاده از کاتالیزورهای متالوسن فرآوری می‌شود. این کاتالیزگر در تولید مولکول‌های طویل نقش مهمی دارد. این پلی اتیلن‌ها به روش‌های مختلف مانند قالب گیری فشاری و ژل ریس تولید می‌شوند. در روش ژل ریس مواد سازنده را به میزان مشخصی انتخاب کرده و در معرض حرارت قرار می‌دهند.

در این فرایند مواد بخوبی ترکیب و شکل می‌گیرند. در ادامه مواد را از دستگاه خارج کرده و در معرض هوا قرار می‌دهند. سپس در حمام آب خنک دمای ترکیبات را کاهش می‌دهند. محصول بدست آمده شکل خاصی دارد و حاوی استحکام کششی بالایی می‌باشد. عملکرد روش ژل ریس به جداسازی مولکول‌های زنجیری در حلال بستگی دارد.

کاربرد‌های پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE کاربرد‌های بالایی در صنایع مختلف دارد.

 • این پلی اتیلن در صنعت پزشکی بسیار کاربردی می‌باشد. پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE بعلت سمی نبودن و داشتن خواص متفاوت با بدن انسان سازگاری بالایی دارد. این پلیمر در مفاصل استخوانی بدن مانند زانو و آرنج بکار می‌رود. همچنین در پیوند زنی باسن و قسمت‌های مختلف بدن انسان کاربرد دارد.
 • پلی اتیلن حاوی وزن مولکولی بالا در صنعت نساجی استفاده می‌شود و در تولید الیاف پارچه بکار می‌رود.
 • در تولید در و پنجره‌های pvc کاربرد دارد و سبب نرم شدن بهتر آن‌ها می‌شود.
 • پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE در تولید روکش سیم‌ها و کابل‌ها بکار می‌رود. در ساخت کابل‌های کاتودیک بیشتر استفاده می‌شود.
 • این پلی اتیلن‌ها در لوله‌های انتقال آب و فاضلاب کاربرد دارند.
 • در ساخت سیلو‌ها، آستر‌ها، ظروف و سایر قطعات استفاده می‌شوند.

مزایای پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE از مزایای بالایی برخوردار می‌باشد. تولید این پلی اتیلن‌ها از نظر اقتصادی به صرفه‌تر است و به هزینه‌ی بالایی نیاز ندارد. پلی اتیلن‌های دارای وزن مولکولی بالا طول عمر بالایی دارند و در برابر عوامل مختلف مقاوم‌تر می‌باشند. این مواد عایق الکتریکی هستند و محافظ خوبی برای سیم‌های مسی می‌باشند. در مقابل گرما و اشعه‌ی فرابنفش خورشید مقاوم‌تر هستند.

در محیط‌های دارای مواد شیمیایی خورنده و اسید‌‌های غلیظ و قلیاها مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهند. این پلی اتیلن‌ها پس از تولید سبب گسترش صنعت پلاستیک سازی شده‌اند و برای مصارف مختلف استفاده می‌شوند. پلاستیک‌هایی که استحکام، دوام و انعطاف پذیری در آن‌ها اهمیت بالایی دارد از این پلی اتیلن‌ها ساخته می‌شوند. یکی دیگر از مزایای پلی اتیلن‌های وزن مولکولی بالا نفوذ ناپذیری آن‌ها در برابر آب می‌باشد که در جلوگیری از خوردگی آن‌ها تأثیر دارد.

معایب پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE در کنار مزایای بالا یکسری معایبی نیز دارد. این پلی اتیلن در برابر ضربه آسیب پذیر است و فشار‌های مکانیکی به آن آسیب می‌رسانند. در مقابل نور خورشید دچار تغییر رنگ و فرسایش می‌شود. این پلی اتیلن‌ها انعطاف پذیری قابل توجهی ندارند و در اثر ضربه زودتر حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند. پلی اتیلن‌های حاوی وزن مولکولی بالا  اشتعال‌زا هستند و در آتش سوزی‌ها مقاومت بسیار پایینی دارند. در اثر برخورد با اشیاء تیز ممکن است دچار خراشیدگی شوند مانند روکش سیم‌ها.

کاربرد‌های پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE

سؤالات متداول

1- پلی اتیلن دارای وزن مولکولی بالا با انواع دیگر پلی اتیلن‌ها چه تفاوتی دارد؟

این پلی اتیلن‌ها نسبت به انواع دیگر بسیار سنگین و دارای وزن مولکولی بالایی می‌باشند. استحکام کششی، ضربه‌ای و مقاومت آن‌ها بسیار بالا می‌باشد. پلی اتیلن‌ها‌ی سنگین فرایند پردازش دشوار‌تری دارند.

2- استحکام کششی پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا بیشتر است یا فولاد؟

فولاد یکی از فلزات پرمصرف می‌باشد که استحکام بالایی دارد. استحکام کششی پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا چندین برابر بیشتر از فولاد می‌باشد. این پلی اتیلن از همه‌ی ترموپلاستیک‌ها استحکام ضربه‌ای بالایی دارد و در جلیقه‌های ضد گلوله استفاده می‌شود.

3- سمی و بی بودن پلی اتیلن‌های دارای وزن مولکولی بالا چه اهمیتی دارد؟

این پلی اتیلن بعلت سمی و بی بو بودن و خواص متفاوت در بدن انسان بکار می‌رود. در پیوندهای استخوانی انسان طول عمر آن بسیار بالاتر است. همچنین پلی اتیلن‌های سنگین و بدون مواد مضر برای تولید ظروف و پلاستیک‌هایی که با سلامتی انسان در ارتباط هستند بکار می‌روند.

سخن پایانی

پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE دارای وزن مولکولی سنگین و زنجیر‌های طولانی می‌باشد. ساختار آن از مونومر‌های زیادی تشکیل شده است. این پلی اتیلن استحکام بسیار بالایی دارد و در برابر خوردگی و سایش مقاوم‌تر می‌باشد. پلی اتیلن‌های دارای وزن مولکولی بالا بدون بو و سموم خاصی هستند. در صنایع مختلف کاربرد بالایی دارند.

این پلی اتیلن‌ها در تولید الیاف، لوله و روکش کابل‌ها استفاده می‌شوند. تولید آن‌ها به روش‌های مختلفی انجام می‌گیرد. در ساخت پلی اتیلن با وزن مولکولی بالا UHMWPE از کاتالیزگر‌های متالوسن استفاده می‌شود. این پلی اتیلن‌ها بعلت داشتن ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی خاص در صنایع مختلف بسیار کاربردی می‌باشند و مزایای بالایی دارند.

بازرگانی ایرتاز عرضه کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه، پلی اتلین، پلی پروپیلن ها، کامپاندها مستربچ و انواع لوله های باکیفیت و قیمت مناسب به بازارهای داخلی و خارجی می باشد. جهت خرید این محصولات و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مرکز فروش تماس بگیرید.

شماره تماس: 09104417319

اشتراک گذاری این مقاله

1 نظر

 • Pretty section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that
  I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway
  I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you
  access consistently quickly.

  Here is my homepage; how to get more followers on instagram, wwd.com,

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها