مستربچ چیست؟

مستربچ چیست؟

مستربچ چیست؟

مستربچ چیست؟ افزودنی که دارای سه جزء پایه پلیمری، افزودنی های شیمیایی و عامل سازگارکننده فعال است. از این نوع افزودنی برای تولید رنگ، کاهش قیمت تمام شده پلیمرها و بهبود خواص استفاده می شود. این نوع ماده دارای شکل ظاهری دانه ای بوده و مشابه پلاستیک تزریقی است. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با کاربردها و ویژگی های بی نظیر این ماده آشنا سازیم.

معرفی مستربچ

معرفی مستربچ شما را با ویژگی ها و نحوه عملکرد آن، آشنا می سازد. این نوع ماده از ترکیب سه نوع ماده مختلف به نام های پلیمرپایه، عامل سازگارکننده و افزودنی توسط دستگاه اسکترودر دو پیچه تولید می شود. این نوع ماده دارای شکل ظاهری گرانولی یا پلت می باشد. این نوع محصول دارای انواع مختلف است. که در بخش های بعد در مورد هریک از آنها توضیح خواهیم داد. از عوامل سازگارکننده این ماده برای پخش افزودنی ها و رنگ ها استفاده می شوند که بدین منظور با یک پلیمر مذاب سازگار ترکیب می شوند. افزودنی های مورد استفاده در این ماده نیز پرکننده و پیگمنت ها هستند.

انواع مستربچ

انواع مستربچ به مستربچ‌ رنگی، پرکننده و افزودنی تقسیم می شوند که هریک از انواع این نوع مستربچ ها دارای خواص ویژه ای می باشند. در ادامه می خواهیم با شما در مورد انواع مستربچ صحبت کنیم و آشنایی کاملی در مورد آنها به دست آوریم.

معرفی مستربچ

مستربچ افزودنی

مستربچ افزودنی به منظور ایجاد خواص فیزیکی و شیمیایی در محصول نهایی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع ماده دارای انواع مختلف است. نانو افزودنی ها ( مورد استفاده در بهبود خواص مکانیکی و ضربه پذیری)، مستربچ شفاف کننده ( افزایش شفافیت پروپیلن از طریق سازمان دهی مولکولی)، لیزکننده ( جلوگیری از ایجاد اصطکاک میان قطعات، افزایش لغزندگی و کاهش چسبندگی سطح مولکول)، آنتی بلاک ( جهت کاهش چسبندگی سطوح فیلم به یکدیگر)، روشن کننده نوری ( براق کردن و رفع کدری محصول)، ضد شرینک ( کنترل سرد شدن قطعات پلاستیکی تزریقی) از انواع این نوع مستربچ ها هستند.

از انواع دیگر آن میتوان به مستربچ پایدارکننده نورUV، آنتی اکسیدانت، کمک فرایند پلیمر، رطوبت گیر، ضد حریق، ضد چسبندگی، ضدسایش، ضد شبنم، کنترل چسبندگی، صدفی رنگی، خشک کننده و غیره اشاره کرد.

مستربچ رنگی

مستربچ رنگی برای تولید قطعات رنگی پلاستیکی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین علاوه بر ایجاد رنگ، باعث بهبود خواص فیزیکی و مکانیکی محصول می شوند. این نوع ماده دارای بالاترین میزان رنگ دانه بوده و درصد کمی از پلیمر را دارد. تنها با تغییر غلظت می توان به نمونه هایی از مواد پلاستیکی با رنگ های مختلف دست یافت. این نوع ماده به دو نوع پایدارکننده و روان کننده داخلی و خارجی، پایه پلیمری و رنگینه تقسیم می شود. توجه داشته باشید که سازگاری پلاستیک مورد استفاده با سایر افزودنی ها و رنگ اهمیت زیادی دارند.

مستربچ پرکننده

مستربچ پرکننده باعث بهبود خواص آن می شود. از سوی دیگر، قیمت خرید و فروش آن را نیز بسیار کاهش می دهد. از انواع این نوع ماده پرکننده میتوان به مستبرچ کربنات کلسیم، میکا و تالک اشاره کرد.

انواع مستربچ  

کاربردهای مستربچ

کاربردهای مستربچ با توجه به گرید های آن متفاوت هستند. به عنوان مثال از مستربچ هایی که دارای پایه PET هستند برای تولید انواع بطری های روغنی، آب یا نوشابه استفاده می شود. مستربچ هایی که بر پایه PC و PMMA هستند برای تولید انواع ورق های شفاف و نیز چراغ اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرند. مستربچ هایی که دارای پایه پروپیلن و پلی اتیلن هستند برای تهیه درب استفاده می شوند. در صنعت خودروسازی نیز از مستربچ هایی با پایه PC-ABS-PPM استفاده می گردد.

گرید های مستربچ

گرید های این ماده دارای انواع مختلف بوده و هریک از آن ها نیز دارای کاربردهای مختلفی هستند. به گونه ای که در هر یک از صنایع مختلف، از گریدهای منحصر به فرد آن استفاده می شود. از جمله گریدهای معروف و شناخته شده این ماده که کاربرد بالایی در صنایع مختلف دارند عبارتند از : مستربچ با پایه PET، بر پایه پروپیلن و پلی اتیلن، مستربچ بر پایه PC و PMMA، مستربچ بر پایه PC-ABS-PPM اشاره کرد.

اجزای مستربچ

اجزای مستربچ شما را با ماهیت دقیق این نوع ماده آشنا می سازند.این ماده سه جزء اصلی: پلیمر پایه، عامل افزودنی و سازگارکننده دارد. پایه پلیمر که در تولید این نوع ماده مورد استفاده قرار می گیرد، معمولا از جنس پلی اتیلن، پلی پروپیلن، اتیل وینیل استات، پلی استایرن و واکس هایی با وزن مولکولی پایین هستند.

از مواد افزودنی برای تغییر خواص پلیمرها استفاده می شود. پیگمنت ها، بهبود دهنده خواص، پرکننده ها از انواع مواد افزودنی هستند که باعث تغییر خواص ماده می شود. این نوع افزودنی ها با توجه به نوع و قدرت پایه پلیمر و ماده افزودنی، متفاوت هستند. از عامل سازگارکننده بدین منظور استفاده می شود که افزودنی یا رنگ به خوبی در آن پخش شوند. از جمله عوامل سازگارکننده میتوان به پلی پروپیلن گرافت شده با مالئیک انیدرید، ABS گرافت شده با مالئیک انیدرید و پلی اتیلن گرافت شده با مالئیک انیدرید اشاره کرد.

ویژگی های مستربچ

ویژگی های مستربچ

ویژگی های مستربچ آن را به یکی از بهترین مواد در صنایع پلیمری تبدیل کرده اند. با استفاده از این نوع ماده میتوان در هزینه مصرفی برای ترکیب پودرها صرفه جویی نمود. به همین دلیل دارای ترکیبات اقتصادی است و از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه می باشد. از آنجایی که این نوع ماده دارای افزودنی هایی می باشد که خاصیت پخش شوندگی ندارند، امکان افزودن مستقیم آن به محصول ممکن نیست.

این نوع ماده به راحتی قابل ذخیره و جابه جایی است. چرا که شکل گرانولی آن این امکان را فراهم ساخته است که بتوان آن را به راحتی جا به جا نمود. این ماده به مقدار کمتری از پیگمنت یا هرنوع ماده افزودنی نیاز دارد. دارای ثبات رنگ بالایی است. افزودنی یا ماده پرکننده را به راحتی به صورت یکنواخت در سراسر محصول پخش می کند. به هیچ عنوان باعث پخش پیگمنت ها در هوا نمی شود. در نتیجه خطری برای کارکنان وجود نخواهد داشت. باعث حذف هزینه تمیز کاری می شود. با وجود چنین ویژگی هایی میتوان به اهمیت استفاده از مستربچ پی برد.

سوالات متداول

1- مواد تشکیل دهنده مستربچ کدامند؟

مستربچ از سه جز اصلی پایه پلیمری، عامل سازگارکننده و مواد شیمایی افزودنی توسط دستگاه اکسترودر تولید می شود.

2- موارد مصرف آن کدامند؟

از این نوع ماده معمولا در صنعت پلاستیک سازی استفاده می شود. علاوه بر این از گریدهای مختلف آن برای تولید درب، بطری، ورقه های شفاف، صنعت خودروسازی نیز استفاده می گردد.

3- مستربچ خوب چه ویژگی هایی دارد؟

این نوع ماده باید دارای رنگ های خاص باشد، ثبات رنگ داشته باشد، غلظت آن به صورت یکنواخت بوده و میزان استفاده از انواع افزودنی های آن، درصد مناسبی داشته باشند. دارای مشخصات فنی سازگار و مناسب باشند.

سخن پایانی

مستربچ نوعی کنسانتره رنگ است که به شکل گرانول بوده و از آن برای رنگ آمیزی ترموپلاستیک استفاده می شود. این ماده دارای سه جز اصلی مواد افزودنی، شیمیایی و پایه پلیمری هستند که باعث تغییر خواص فیزیکی و شیمیایی ماده می گردند. از این نوع ماده معمولا در صنعت پلاستیک سازی به عنوان کامپوزیت نیز استفاده می شود. با این حال دارای گریدهای مختلفی است که هریک دارای مصارف متفاوتی هستند.

از انواع گریدهای این نوع ماده برای تولید درب، بطری، صنعت خودرو سازی تولید ورقه های شفاف و غیره استفاده می شود. ویژگی های خاص این نوع محصول آن را به یکی از پرفروش ترین و پرکاربردترین انواع محصولات پلاستیکی تبدیل کرده اند که باعث کاهش قیمت مواد پلیمری نیز می گردد.

بازرگانی ایران تاز عرضه کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه، پلی اتلین، پلی پروپیلن ها کامپاندها و مستربچ های باکیفیت و قیمت مناسب به بازارهای داخلی و خارجی می باشد. جهت خرید این محصولات و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مرکز فروش تماس بگیرید.

شماره تماس: 09104417319

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها