لوله پنج لایه چیست؟

لوله پنج لایه چیست؟

لوله پنج لایه چیست؟

لوله پنج لایه چیست؟ لوله پنج لایه یکی از لوله هایی می باشد که امروزه در زمینه کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر شما با این لوله آشنا نیستید و قصد استفاده از محصول مناسب برای لوله کشی به منظور های مختلف را دارید حتما ادامه مقاله را مطالعه فرمایید. در ادامه سعی کردیم درمورد همه اطلاعاتی که شما برای خرید لوله پنج لایه به ان نیاز دارید صحبت کنیم. این اطلاعات شامل معایب این لوله مزایا و نحوه خرید ان می باشد. یکی از دلایل استفاده زیاد از این لوله ویژگی های مثبت این لوله می باشد. این لوله از ویژگی های زیادی بهره می برد.

معرفی لوله پنج لایه

معرفی لوله پنج لایه برای افرادی که هنوز با این محصول آشنا نیستند ضروری بوده و در این مقاله انجام می شود.  همانطور که از نام لوله پیداست این لوله از پنج لایه متفاوت تشکیل شده است. هر کدام از این لایه ها وظیفه خاص خود را بر عهده دارند. لوله پنج لایه نسبت به لوله های مشابه خود کیفیت بسیار بالاتری دارند. همین کیفیت بالا سبب شده است که این محصول یکی از گزینه های اصلی مصرف پیمانکاران باشد. اجزای اصلی لایه های تشکیل دهنده این لوله عبارت اند از:

 1. دو لایه چسب (چسب مخصوص جهت نگهداری بهتر لایه ها)
 2. یک لایه آلمینیوم
 3. دو لایه پلیمر های مخصوص

لایه های ذکر شده با ترکیبی مخصوص سر جای خود قرار می گیرند. یکی لایه پلیمر در بیرون پس از آن یکی لایه چسب مخصوص سپس یک لایه آلومینیوم جهت استحکام بالا و پس از آن یکی لایه چسب و یک لایه پلیمر دیگر قرار می گیرد. به کار رفتن این مواد در ساختار  لوله پنج لایه سبب بالا تر رفتن کیفیت آن می شود.

معرفی لوله پنج لایه

نحوه تولید لوله های پنج لایه

نحوه تولید لوله های پنج لایه به جهت پر طرفدار بودن آن در بازار از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. اگر بخواهیم به نحوه تولید لوله پنج لایه به طور کلی نگاه کنیم این لوله به دو روش عادی و اتوماتیک ساخته و در بازار عرضه می شود. امروزه بیشتر از روش اتوماتیک برای تولید استفاده می شود. یکی دیگر از نام های روش خط تولید اتوماتیک خط تولید آپشنال نیز می باشد. در تولید آپشنال ویژگی های زیر وجود دارد.

 1. کمتر کردن زمان مصرف: در این نوع تولید رول های آلمینیومی که در آن استفاده می شود به صورت پیوسته و به صورت جوش خورده پشت سر هم در خط تولید تزریق می شود. این کار از توقف خط تولید در هنگام تمام شدن رول آلومینیوم جلوگیری می کند.
 2. تنظیم طول لوله برای متراژ های بالا: در روش اتوماتیک امکان تنظیم طول لوله برای استفاده در متراژ بالا نیز وجود دارد.
 3. ایمنی بالا تر نسبت به روش عادی: در این روش به طور اتوماتیک از بروز مشکل مطلع شوید. علاوه بر اطلاع شما خط تولید به صورت خودکار متوقف می شود. تا مشکل جدی نشود.

به طور کلی در این روش از دستگاه های اروپایی و به روز استفاده می شود.

انواع لوله پنج لایه

انواع لوله پنج لایه در مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. لوله پنج لایه در انواع مختلفی در بازار موجود می باشد. با توجه به نیاز خود می توانید یکی از این انواع را برای خرید انتخاب نمایید. انواع لوله پنج لایه از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. برخی از بهترین و معروف ترین لوله های پنج لایه به شرح زیر می باشد.

 1. پکس: لوله پنج لایه پکس یکی از لوله های پنج لایه می باشد. برخلاف نام این محصول لوله پنج لایه پکس از دو لایه کلی تشکیل شده است. لوله پنج لایه پکس دارای ویژگی های بسیاری می باشد. این ویژگی ها سبب می شود تا افراد بیشتری به  خرید این نوع لوله پنج لایه ترغیب شوند. از جمله ویژگی های لوله پکس می توان به مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی مانند فشار و حرارت اشاره کرد.
 2. لوله پنج لایه پی دی آر: این لوله را می توان یکی از لوله های پنج لایه تازه وارد در بازار دانست. در این نوع لوله برخلاف دیگر لوله های پنج لایه از ورق های آلمینیومی از موادی دیگر استفاده شده است. لایه های پلی پروپلین داخلی و خارجی را می توان در داخل و خارج این لوله مشاهده کرد. در بین این لایه ها از الیاف پشم شیشه پر شده است.

مزایا لوله پنج لایه

همانطور که ذکر شد لوله های پنج لایه در انواع مختلف مزایای زیادی برای مصرف کننده ها دارد. این مزایا سبب علاقمندی بیشتر مردم برای استفاده از این محصول می باشد. از جمله این مزایا می توان موارد زیر را نام برد.

 1. منعطف بودن: برای اجرای لوله پنج لایه در مکان های مختلف نیاز به خم خوردگی دارید. انعظاف پذیری لوله پنج لایه سبب می شود تا شما توانایی در آورد لوله در شکل دلخواه خود را داشته باشید. اگر لوله انعطاف لازم را نداشته باشد در برابر فشار فیزیکی می شکند.
 2. مقاومت بالا در برابر خوردگی: اکثر لوله ها به دلیل وجود یون های شیمیایی پس از مدتی مصرف دچار خوردگی می شوند. لوله پنج لایه این مشکل را نداشته و به دلیل تشکیل شدن از مواد درجه یک در برابر یون ها و نمک مقاومت خوبی از خود نشان می دهد. این مورد سبب خوردگی این لوله در زمان طولانی تری می شود.

نحوه تولید لوله های پنج لایه

معایب آن

مانند هر چیز دیگری لوله های پنج لایه نیز یک سری معایب نیز دارد. معایب این محصول در برابر مزایای آن به چشم نیامده و نمی تواند از بالا رفتن خرید آمار این محصول جلوگیری کند. از جمله معایب لوله پنج لایه عبارت اند از:

 1. مقاومت نسبتا کم در برابر نور خورشید: نور خورشید روی این محصول تاثیر زیادی گذاشته و با گذشت زمان می تواند تاثیرات منفی زیادی روی لوله پنج لایه داشته باشد.
 2. برای استفاده از اتصالات برنجی در این لوله ها محدودیت هایی وجود دارد: این محدودیت ها سبب شده است تا استفاده از اتصالات برنجی در لوله های پنج لایه ممنوع شود.

کاربرد های لوله پنج لایه

همانطور که در بخش های قبل مشاهده کردید لوله های پنج لایه دارای مزیت ها و ویژگی های متفاوتی می باشند. بسیاری از افراد با این لوله آشنا می باشند، ولی از کاربرد های این لوله اطلاعی ندارند. در این بخش قصد داریم  درمورد کاربرد های لوله پنج لایه اطلاعات کافی و جامعی به شما بدهیم.

 1. استفاده از لوله های پنج لایه در صنایع مختلف: یکی از کارایی هایی که لوله های پنج لایه دارد استفاده از ان در صنایع مختلفی مانند صنایع گاز، پتروشیی و مواردی از این قبیل می باشد. لوله هایی که در این صنایع به کار برده می شوند باید مقاومت بالایی داشته باشند. با توجه به ویژگی های لوله پنج لایه گزینه مناسبی می باشد.
 2. استفاده در سیستم های گرمایشی: از لوله های پنج لایه می توان در سیستم های گرمایش کف استفاده کرد. یکی از کاربرد های لوله پنج لایه که می توان در آینده از آن استفاده کرد طراحی سیستم های ذوب یخ می باشد. سیستم های ذوب یخ برای از بین بردن یخ های پیاده رو ها و خیابان ها استفاده می شود.

ویژگی های لوله پنج لایه

ویزگی های لوله پنج لایه یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از این لوله ها در صنایع مهم و مختلف در کشور می باشد. از جمله مهم ترین ویژگی های لوله پنج لایه موارد زیر می باشد.

 1. اتصال لوله های پنج لایه: یکی از ویژگی های خوبی که این لوله را از بسیاری از لوله های بازار متفاوت می کند، نوع اتصال ان می باشد. این لوله توانایی اتصال با لوله هایی از جنس های دیگر را نیز دارد.
 2. انبساط کم: انبساط در این لایه ها بسیار کمتر از لوله های دیگر می باشد.
 3. حمل و نقل آسان: این لوله ها از وزن کمی برخوردار می باشند. به دلیل سبک بودن لوله های پنج لایه حمل و نقل آن ها نیز راحتتر می باشد.

کاربرد های لوله پنج لایه

سوالات متداول

1- در هنگام خرید این لوله باید چه ویژگی هایی مورد بررسی قرار بگیرد؟

اگر قصد خرید لوله پنج لایه را دارید؛ در هنگام خرید موارد زیر را بررسی کنید. ویژگی های فیزیکی و شیمیایی و همچنین کاربرد های هر نوع لوله، برند تولید کننده و عرضه کننده لوله را مورد بررسی قرار دهید.

2- آیا این نوع لوله دچار رسوب و گرفتگی می شود؟

خیر. سطح داخلی لوله های پنج لایه بسیار صاف و صیقلی می باشد. این دلیل سبب می شود تا آب به صورت کامل جریان داشته و رسوب ایجاد نکند. علاوه بر آن مقاومت بالای سطح داخلی این لوله از خوردگی آن و ایجاد رسوب در آن جلوگیری می کند.

3- ضریب انبساطی لوله های پنج لایه چگونه است؟

این ضریب بسیار کم و ناچیز می باشد. برای مثال در تغییر دمای 50 درجه ای در این محصول فقط 450 میلی متر تغییر در لوله ایجاد می شود. این دلیل سبب می شود تا لوله دچار تغییر حجم و ایجاد ترک روی آن  نشود.

سخن پایانی

در آخر این مطلب باید بگوییم که اگر شما نیز قصد خرید لوله برای مصارف مختلف را دارید، لوله پنج لایه را در بین گزینه های خود قرار دهید. لوله پنج لایه دارای ویژگی ها و مزایای بسیار زیادی برای مصرف کننده می باشد. در این مقاله برخی از مهم ترین اطلاعات لازم برای خرید این محصول به شما داده شده است. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به یکی از مشاوران و متخصصان این حوزه مراجعه نمایید.

البته توجه داشته باشید که لوله پنج لایه معایبی نیز دارد. به دلیل وجود این معایب بهتر است از این لوله در محیط های داخلی استفاده شود. لوله های پنج لایه انواع مختلفی دارد که شما می توانید با توجه به نیاز خود یکی از این انواع را انتخاب نمایید.

بازرگانی ایران تاز عرضه کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه، پلی اتلین، پلی پروپیلن ها، کامپاندها مستربچ و انواع لوله های باکیفیت و قیمت مناسب به بازارهای داخلی و خارجی می باشد. جهت خرید این محصولات و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مرکز فروش تماس بگیرید.

شماره تماس: 09104417319

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها