آشنایی با پلی اتیلن سبک (LDPE)

آشنایی با پلی اتیلن سبک (LDPE)

آشنایی با پلی اتیلن سبک (LDPE)

آشنایی با پلی اتیلن سبک (LDPE) امروزه برای افرادی که در حوزه بسته بندی مشغول به فعالیت هستند، امر مهمی می باشد. این پلاستیک در صنایع مختلفی کاربرد دارد. این کاربرد ها سبب تبدیل شدن پلی اتیلن سبک به یکی از پر استفاده ترین ماده اولیه جهان شده است. برای اینکه بهتر با این محصول صنعتی آشنا شوید در این مقاله ما درمورد فرایند و نحوه تولید این پلاستیک نیز صحبت خواهیم کرد. این نوع پلاستیک ها مانند هر چیز دیگری دارای مزایا و معایبی می باشند. مزایای (LDPE) بیشتر از معایب آن بوده و به همین دلیل توانسته رضایت افراد زیادی را به خود جلب کند.

معرفی پلی اتیلن سبک (LDPE)

پلی اتیلن سبک از رایج ترین پلاستیک های مورد استفاده در صنعت بسته بندی است. این پلاستیک یکی از اولین پلاستیک های تولید شده در جهان می باشد. پلی اتیلن سبک برای اولین بار در سال 1933 میلادی توسط یکی از شرکت های شیمیایی تولید و آزمایش شد. پس از پایان موفقیت آمیز تست ها این محصول از دهه 1940 در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار گرفت.

دلیل نام گذاری این پلاستیک کم چگالی بودن آن نسبت به پلی اتیلن های نوع دیگر می باشد. اگر توجه کرده باشید نام لاتین این محصول (LDPE) می باشد که مخفف شده کلمه (LOW DENSITY POLYETHYLENE ) است.

معرفی پلی اتیلن سبک(LDPE)

مزایای پلی اتیلن سبک (LDPE)

مزایای پلی اتیلن سبک به قدری زیاد است که توانسته جایگاه خود را در این همه مدت به عنوان پر کاربرد ترین پلاستیک جهان حفظ کند. موارد زیر مزایای پلی اتیلن سبک می باشد.

1. کشش زیاد: این پلی اتیلن توانایی کشش زیاد را دارد. به عبارت ساده تر، این محصول کشش زیادی را تا پارگی تحمل می کند.
2. مقاومت در برابر رطوبت: این پلی اتیلن در برابر آب و مایعات نیز مقاومت بالایی داشته و اگر دچار پارگی نشود عبور مایعات از آن تقریبا غیر ممکن است.
3. تولید آسان: تولید و انبوه سازی این پلی اتیلن به دلیل روش هایی که دارد، به هزینه و نیروی انسانی کمی نیاز دارد.

معایب پلی اتیلن سبک (LDPE)

معایب پلی اتیلن سبک در برابر مزایا آن به چشم نمی خورد. این پلاستیک سبک نیز مانند هر وسیله دیگری در مقابل مزایای آن معایبی نیز دارد. از جمله این معایب عبارت اند از:

1. پلی اتیلن سبک به ارتعاش حساس بوده و امکان پارگی و ترک خوردن آن تحت تاثیر ارتعاش زیاد است.
2. مقاومت دمایی کمی دارد. یکی از معایبی که استفاده از این محصول را محدود می کند، تحمل دمایی این پلی اتیلن می باشد.
3. این محصول در برابر عوامل خارجی مانند اشعه فرابنفش یا کربن دی اکسید مقاومت نسبی دارد.

مزایای پلی اتیلن سبک(LDPE)

کاربرد های پلی اتیلن سبک (LDPE)

همانطور که در بخش هایی از این مقاله مشاهده نمودید، پلی اتیلن سبک (LDPE) دارای مزایا و معایبی می باشد. براساس این مزایا و معایب از این پلی اتیلن در صنایع مختلفی استفاده می شود. کاربرد های این پلاستیک در صنایع بسیار زیادی سبب سهولت بیشتر کارها شده است. از جمله کاربردهای مهم و معروف پلی اتیلن سبک (LDPE) عبارت است از:

1. صنعت بسته بندی: این پلی اتیلن از همان بدو تولید در صنعت بسته بندی مورد استفاده قرار گرفت. امروزه تقریبا همه محصولاتی که در بسته بندی کردن محصولات مختلف مورد استفاده می گیرد از پلی اتیلن سبک ساخته شده است. بطری های آب، کیسه های پلاستیکی و … از جمله این کالا ها هستند.

2. پزشکی: یکی دیگر از مقاصد مهم پلی اتیلن سبک (LDPE) ساخت وسایل پزشکی می باشد. لوله های سرنگ و یا سوند ها از جنس پلی اتیلن سبک می باشد.

فرآیند تولید آن

فرآیند تولید پلی اتیلن سبک (LDPE) در همه جهان یکسان می باشد. شاید جالب باشد بدانید که فرآیند تولید این محصول از ابتدا یعنی دهه های 1340 تا کنون تغییر آنچنانی نداشته و با همان روش تولید می شود. در تولید این پلاستیک مراحلی وجود دارد که در صنایع شیمیایی باید صورت بگیرد. این مراحل نیازمند دانش و ابزار آلات دقیق و حرفه ای می باشد. فرآیند تولید پلی اتیلن سبک به شرح زیر می باشد.

1. در این فرایند نیاز است تا با موادی دمای واکنش های شیمیایی انجام شده را کنترل کنند. در تولید پلی اتیلن سبک از پراکسید های آلی برایاین منظور استفاده می کنند.
2. محصول در طی فرآیند رقیق سازی رقیق می شود.
3. برای بالا رفتن کیفیت محلول نیاز به آغازگر هایی داریم. این آغازگرها در حین انجام فرآیند رقیق سازی به محلول اضافه می شوند.

4. در پلی اتیلن سبک، اتیلن به عنوان آغازگر مناسب مورد استفاده قرار می گیرد.
5. اگر امکانات و شرایط لازم وجود داشته باشد موادی به نام کومونومرهای به این واحد ها اضافه می شود. این کومونومرها نقش خوراک را ایفا خواهند کرد.
6. پس از افزوده شدن مواد، توسط دستگاه های پیشرفته ای زیر فشار بالایی (در حدود 2400 بار ) قرار می گیرند.

ویژگی های پلی اتیلن سبک(LDPE)

ویژگی های پلی اتیلن سبک (LDPE)

پلی اتیلن سبک (LDPE) ویژگی هایی دارد که می توان از روی آن ها این پلاستیک پر کاربرد را شناسایی کرد. این ویژگی ها یکی از دلایل اصلی استفاده از این محصول در صنایع مختلف می باشد. از ویژگی های پلی اتیلن سبک (LDPE) می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1. انعظاف پذیری بالا: یکی از ویژگی های مثبت و کاربردی پلی اتیلن سبک (LDPE)، انعطاف پذیری آن می باشد. این مورد سبب بالا رفتن استفاده های این پلی اتیلن می شود. برای مثال می توان از آن در تهیه قوطی هایی که نیاز به فشره شدن دارند (مانند ظرف سس ها)، استفاده نمود.

2. در برابر موادی مانند اسید ها و برخی از باز ها مقاومت خوبی از خود نشان می دهد.
3. مقاومت در برابر فرسایش و جذب آب: مقاومت پلی اتیلن سبک (LDPE) در برابر فرسایش و جذب آب سبب شده است تا از این محصول در ساخت لوله های آبیاری استفاده شود.

سوالات متدوال

1- آیا امکان بازیافت پلی اتیلن سبک (LDPE) وجود دارد؟

بله، یکی از ویژگی های مهم پلی اتیلن سبک امکان بازیافت آن می باشد. از بازیافت این محصول می توان محصوات پلاستیکی زیادی مانند سطل های زباله و … تهیه کرده و در بازار با قیمت های خوبی به فروش رساند.

2- چرا استفاده از پلی اتیلن سبک (LDPE) در صنایع توجیح اقتصادی دارد؟

فرآیند تهیه و مواد اولیه تولید این پلی اتیلن کم هزینه می باشد. به همین دلیل ساخت پلی اتیلن سبک سرمایه کمی نیاز دارد. سرمایه کم و بازدهی بالا برای تولید کنندگان صرفه اقتصادی زیادی دارد. از طرفی دیگر قیمت پایین محصولات برای مردم توجیح اقتصادی ایجاد می کند.

3- دلایل علاقه مردم به استفاده هر چه بیشتر از این محصول در صنایع چیست؟

پردازش و انجام ویرایشات لازم در این پلاستیک راحت تر از سایر مواد می باشد. پلی اتیلن سبک (LDPE) نیاز به تغییرات زیادی ندارد. به عبارت دیگر برای استفاده از این پلی اتیلن در مکان های مختلف نیاز به انجام تغییرات اساسی روی این محصول نیست.

سخن پایانی

در آخر این مقاله باید ذکر کنیم که این پلی اتیلن یکی از محصولاتی است که استفاده از آن برای تولید کنندگان صنایع توجیح اقتصادی دارد. پلی اتیلن سبک (LDPE) دارای مزایا و معایبی می باشد. اگر کسی قصد استفاده از این پلاستیک را داشته باشد، حتما باید قبل از آن از معایب و مزایای پلی اتیلن سبک اطلاع داشته باشد. شما می توانید با مطالعه این مقاله از کاربرد های پلی اتیلن سبک (LDPE) مطلع شوید. همچنین می توانید با اطلاع از ویژگی های این پلی اتیلن اطلاعات زیادی در مورد نحوه استفاده آن به دست آورید.

بازرگانی ایران تاز عرضه کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه، پلی اتلین های باکیفیت و قیمت مناسب به بازارهای داخلی و خارجی می باشد. جهت خرید این محصولات و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مرکز فروش تماس بگیرید.

شماره تماس: 09104417319

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها