پلی پروپیلن چیست؟

پلی پروپیلن چیست؟

پلی پروپیلن چیست؟

پلی پروپیلن، یکی از پرمصرف‌‌ترین و اصلی‌‌ترین پلیمرهای جهان است، که با نام اختصاری pp شناخته می‌شود. این پلیمر، برای اولین بار در سال ۱۹۵۰ در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد. این پلیمر، جز دسته بزرگ‌ترین مصرف کننده‌های پروپلین است که به روش پلیمریزاسیون، زیگلر- ناتا و از طریق ساختار (CH۲CH (CH۳) –) درسال۱۹۵۴ در صنعت شروع به تولید شدن شد.

زمانی که این پلیمر شروع به تولید شدن شد، طبق برآوردی که از هزینه‌ها انجام شد متوجه شدند که هزینه تولید پلی پروپیلن (PP) از پلی اتیلن (PE) بسیار کمتر است.

معرفی پلی پروپیلن

پلی پروپیلن یک پلیمر فیبو و غیر سمی است، این پلیمر زمانی که شروع به سوختن می‌کند مانند شمع ذوب می‌شود و شعله آن هیچ دودی ندارد. از ویژگی‌های بارز پلی پروپیلن می‌توان به سختی، سبکی، انعطاف‌پذیری و مقاومت شیمیایی آن اشاره کرد. این ماده گسترش یافته، از ویژگی‌های بسیار خوبی برخوردار است. تحمل این ماده نسبت به فشار، که علت آن سختی و سفتی پایین آن است، بسیار زیاد است. به علت قدرت فشاری که این ماده دارد، از آن در صنایع رادیویی و هوافضا استفاده می‌شود.

معرفی پلی پروپیلن

انواع پلی پروپیلن

اصولاً پلی پروپیلن‌ها با توجه به کاربردهای متنوعی که دارند، به دو صورت هموپلیمر و کوپلیمر تولید می‌شوند. هموپلیمر از دسته پروپیلن‌های پرکاربرد نوع عمومی است و مصارف آن بیشتر برای منسوجات، لوله‌ها، بسته‌بندی و. . . است. اما از کوپلیمر در مواردی استفاده می‌شود که نیاز به استحکام بالا داشته‌باشند و بیشتر برای مصارف صنعتی مناسب است.

هموپلیمر

هموپلیمر (Homo pp) از دسته‌ی پلی پروپیلن‌‌هایی است که در مقایسه با دیگر پروپیلن‌ها مقرون به صرفه‌تر است. پلی پروپیلن هموپلیمر از عایق الکتریکی بسیار مناسبی برخوردار است. این پلیمر در مقایسه با پلی پروپیلن دیگر در برابر ضربه مقاومت کمتری دارد و بالعکس از مقاومت کششی و دمای بسیار بالایی برخوردار است. هموپلیمر به خاطر مقاومت شیمیایی خوبی که دارد، در محیط‌های خورنده، مقاومت بسیار بالایی در برابر محلول آلی، اختلالات الکترونیکی و چربی زدایی دارد.

همو پلیمر یک پلی پروپیلن سبک است، مقاومت زیادی در برابر لکه دارد و از میزان جذب زیادی برخوردار است.

انواع پلی پروپیلن

کوپلیمر

این پلیمر از دوجز یا چند جز مونومر تشکیل می‌شود. کاربرد کوپلیمر کردن، برای بهتر شدن کیفیت محصول نهایی است. به فرآیندی که باعث تبدیل مونومر به کوپلیمر شود را کوپلیمریزاسیون می‌گوییم. اکثر پلیمر‌های بسیار مهم تجاری، جز کوپلیمر هستند، چند نمونه این پلیمرها مانند لاستیک نیترل، وینتل استات و. . . است.

از این کوپلیمر (copolymer) در تصفیه خانه فاضلاب برای فرآیند تجمع لجن و خشک کردن استفاده می‌شود. از کاربرد‌های دیگر این پلیمر، استفاده در چسب‌ها، غشاها، لوازم آرایشی، سورفکتانت‌ها و. . . است.

کاربردهای پروپیلن

از دسته کاربردهای پروپلین موارد زیر است:

  • قالب‌گیری تزریقی

از قالب گیری تزریقی در تولید وسایلی مانند اسباب بازی، چمدان، سرپوش لامپ، وسایل خانگی و. . . استفاده می‌شود.

  • الیاف و نساجی

از پروپیلن در ساخت الیاف به کار رفته در زیلو، پشت فرش، موکت، نخ‌های گونی و. . . استفاده می‌شود.

  • لوله و پایپ

بیشتر لوله‌های فاضلاب، انواع سیم، کابل و اگو از این مواد درست می‌شوند. کاربرد پروپیلن در چند سال اخیر رشد بسیار زیادی داشته‌است. در صنایعی مثل بسته بندی، سیگار، اجزای خودرو، فیلم ‌های چاپ و گرافیک این پلیمر نقش بسزایی دارد.

ویژگی‌های پلی پروپیلن

ویژگی‌های پلی پروپیلن

 این پلیمر از دسته پلیمرهای ترموپلاستیک سخت و کریستالی است و برای مصارفی مثل محصولات خانگی، جعبه باتری، محصولات پزشکی و غیره استفاده می‌شود. از ویژگی‌های بارز این پلیمر می‌توان به سبک بودن، بی‌بو، مقاوم و سخت، غیر سمی، دارای جلای سطحی، مقاوم در برابر خم شدن، تنوع محصولات ساخته از این پلیمر اشاره کرد.

مقاومت پروپیلن نسبت به حرارت بسیار بالاست. تا دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد را تحمل می‌کند و در دمای ۱۷۰ درجه سانتی گراد شروع به ذوب شدن می‌کند.

تفاوت پلی پروپیلن با پلی اتیلن

پلیمرهای پلی پروپیلن و پلی اتیلن، هر دو نیمه بلورین و ترموپلاستیک هستند. اما پروپیلن به علت سخت‌تر بودن بیشتر در تولید قطعه‌های قالب گیری به کار می‌رود. پروپیلن مقاومت بالاتری در ترک خوردگی دارد اما پلی اتیلن حالت انعطاف‌پذیری و کشسانی دارد. در صنایع گرافیکی، چاپ پذیری پلی پروپیلن بسیار بیشتر از پلی اتیلن است. در پلی اتیلن، اصلاح سطح این ویژگی میسر می‌شود.

نقطه ذوب ماده پلی اتیلن بسیار کمتر از پلی پروپیلن است. به علت نقطه ذوب بالای این ماده، از آن در صنایع پلاستیک و الیاف استفاده می‌شود.

تفاوت پلی پروپیلن با پلی اتیلن

مزایای پروپیلن

مزایای پروپیلن بسیار زیاد است، به همین دلیل از این ماده، در صنعت وفور استفاده می‌شود. برخی از این مزایاهای پروپیلن، شامل موارد زیر است:

  • مقاومت بالا در برابر مواد شوینده مواد شیمیایی و آب
  • مقاوم در برابر خوردگی و نشت مواد شیمیایی
  • بسیار انعطاف پذیر است و مقاومت زیاد در برابر خستگی
  • مقاومت در برابر یخ زدگی
  • به علت خاصیت سخت شدن به راحتی می‌توان آن را قالب زد.
  • استحکام کششی آن بسیار بالاست.
  • در مقایسه با سایر پلاستیک‌ها، چگالی کمتری دارد.

معایب پروپیلن

این ماده بسیار قابل اشتعال است. زمانی که در برابر گرما قرار بگیرد به راحتی ذوب می‌شود. نقطه اشتعال این ماده، حدود ۲۶۰ درجه سانتیگراد است. اشعه UV پروپیلن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل از این پلیمر، نمی‌توان در مناطق مرتفع و جغرافیایی استفاده کرد. ضریب انبساط حرارتی پروپیلن بسیار بالاست و کاربرد محدودی در دمای بالا دارد.

به علت خاصیت اتصالی ضعیفی که دارد، رنگ آمیزی آن بسیار دشوار است. پروپیلن در دمای ۱۰۰ درجه سانتیگراد شروع به تخریب زنجیره‌ای می‌کند و منجر به اکسیداسیون می‌شود.

سوالات متداول

1- آیا پلی پروپیلن قابل بازیافت است؟

بله. به دلیل ذوب شدن راحت این ماده، می‌توان آن را بازیافت کرد.

2- آیا این ماده، سازگاری خوبی با محیط دارد؟

بله. این ماده سازگاری خوبی با محیط زیست دارد و در اکثر صنایع به راحتی قابل دسترس است.

3- پروپیلن دارای چه شماره بازیافتی است؟

 شماره بازیافتی این ماده عدد ۵ است.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم تمام خصوصیات پلی پروپیلن را مورد مطالعه قرار دهیم و به این نتیجه رسیدیم که این ماده در صنایع پلاستیک نقش بسزایی دارد. از این ماده در محصولات اجتماعی  تا تجهزیات پزشکی استفاده می‌شود. با توجه به قیمت مناسبی که این ماده دارد، اعتماد خیلی از تولیدکنندگان را به خود جلب کرده‌است و در پروژه‌های بلند جایگاه به خصوصی دارد.

بازرگانی ایران تاز عرضه کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه، پلی اتلین های باکیفیت و قیمت مناسب به بازارهای داخلی و خارجی می باشد. جهت خرید این محصولات و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مرکز فروش تماس بگیرید.

شماره تماس: 09104417319

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها