انواع پلی آمید

انواع پلی آمید

انواع پلی آمید

انواع پلی آمید چه هستند و چه کاربردهایی دارند؟ پلی آمید یک نوع پلیمر است که از اتصال واحدهای تکرار شونده با پیوندهای آمید به وجود می آید. این پلیمر ها هم در طبیعت مانند ابریشم، پشم و پروتئین ها وجود دارند و هم به صورت مصنوعی تولید می شوند. پلی آمیدهای مصنوعی به دو دسته اصلی تقسیم می شوند: پلی آمیدهای آليفاتيك که نایلون نامیده می شوند و پلی آمیدهای آروماتیک که آرامید نام دارند. هر دو نوع پلی آمید خواص فیزیکی و شیمیایی خاص خود را دارند که باعث می شود در صنایع مختلف استفاده شوند.

بیشتر بخوانید: پلی آمید چیست؟

انواع مختلف پلی آمید آليفاتيك

انواع مختلف پلی آمید آليفاتيك یا نایلون ها بر اساس تعداد اتم های کربن در مولکول های مونومر خود نامگذاری می شوند. این مواد از ترکیب یک دی امین و یک دی اسید به دست می آیند و دارای ساختار زنجیره ای هستند. در ادامه به برخی از مهم ترین نایلون ها و خواص و کاربردهای آن ها خواهیم پرداخت.

نایلون ۶٫۶ یا PA 66

نایلون ۶٫۶ یا PA 66 یکی از انواع پلی آمید است که از دو مونومر که هر کدام شامل ۶ اتم کربن هستند تشکیل شده است. این دو مونومر هگزامتیلن دی امین و ادیپیک اسید هستند که با واکنش پلی کندانساسیون با هم پیوند می زنند. نایلون ۶٫۶ یک پلیمر نیمه بلورین است که در دمای بالاتر نیز مقاومت و سختی بالایی دارد. نایلون ۶٫۶ به راحتی جذب رطوبت می کند و این خاصیت بستگی به ترکیب ، ضخامت دیواره و شرایط محیطی دارد. در صنایع مختلف از جمله البسه، خودرو، فرش و… بجای فلز مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع مختلف پلی آمید آليفاتيك

نایلون ۶ یا PA 6

نایلون ۶ یا PA 6 یکی از انواع پلی آمید است که از واکنش پلیمریزاسیون و با باز شدن حلقه کاپرولاکتام تشکیل شده است. کاپرولاکتام یک مونومر با ۶ اتم کربن است که با شکستن پیوند حلقه ای خود و اتصال به واحدهای دیگر پلیمر را می سازد. نایلون ۶ یک پلیمر نیمه بلورین است که دارای خواص ترموپلاستیک و مقاومت شیمیایی و مکانیکی خوب است. نایلون ۶ را می توان با افزودن مواد افزودنی مانند روغن ، لوبریکانت جامد یا پایدار کننده حرارتی تغییر داد تا خصوصیات آن را برای کاربردهای خاص مانند: تجهیزات صنعتی و دیگر موارد تنظیم کرد.

نایلون ۶ ، ۱۰ یا PA 610

نایلون ۶ ، ۱۰ یا PA 610 یکی دیگر از انواع پلی آمید است که از واکنش پلی کندانساسیون دو مونومر هگزامتیلن دی امین و لاکتیک اسید تشکیل شده است. این دو مونومر هر کدام شامل ۶ و ۱۰ اتم کربن هستند. نایلون ۶ ، ۱۰ یک پلیمر نیمه بلورین است که خصوصیات متعادلی بین نایلون ۶ و نایلون ۱۰ دارد. نایلون ۶ ، ۱۰ دارای محتوای بالای بیولوژیک است و جذب رطوبت آن کمتر از سایر نایلون ها است. این خاصیت باعث می شود که در شرایط مرطوب خصوصیات خود را بهتر حفظ کند. همچنین دارای مقاومت شیمیایی و قابل پردازش بودن خوب است.

نایلون ۱۱ یا PA 11

نایلون ۱۱ یا PA 11 یکی دیگر از انواع پلی آمید یا نایلون است که از پلیمریزاسیون و باز شدن حلقه ۱۱- آمینو دکانوئیک اسید تشکیل شده است. این پلیمر یک بیوپلاستیک است که از روغن گیاهی به دست می آید. نایلون ۱۱ دارای خصوصیات مشابه با نایلون ۱۲ است اما برخی مزایا نسبت به آن دارد. نایلون ۱۱ دارای خصوصیات مکانیکی بالاتر ، جذب رطوبت کمتر ، پایداری ابعادی بالاتر و عملکرد ایزوتروپیک بهتر نسبت به نایلون ۱۲ است. همچنین نایلون ۱۱ دارای محتوای بالای بیولوژیک و سازگار با محیط زیست است. نایلون ۱۱ در ساخت قطعات ماشین، تجهیزات صنعتی و… کابرد دارد.

انواع مختلف پلی آمید آروماتیک

نایلون ۶ ، ۱۲ یا PA 612

نایلون ۶ ، ۱۲ یا PA 612 یکی از انواع پلی آمید است که از واکنش پلی کندانساسیون هگزامتیلن دی امین و دودکانوئیک اسید تشکیل شده است. این دو مونومر هر کدام شامل ۶ و ۱۲ اتم کربن هستند. نایلون ۶ ، ۱۲ یک پلیمر نیمه بلورین است که خصوصیات متعادلی بین نایلون ۶ و نایلون ۱۲ دارد. نایلون ۶ ، ۱۲ دارای جذب رطوبت کمتر ، پایداری حرارتی بالاتر و مقاومت شیمیایی بهتر نسبت به نایلون ۶ است. همچنین نایلون ۶ ، ۱۲ دارای سختی و مقاومت در برابر سایش است. در ساخت قطعات ماشین ، لوله های روغن ، تجهیزات صنعتی و البسه کاربرد دارد.

نایلون ۶ ، ۹ یا PA 69

از دیگر انواع پلی آمید میتوان به نایلون ۶ ، ۹ یا PA 69 اشاره کرد که از واکنش پلی کندانساسیون هگزامتیلن دی امین و آزلائیک اسید تشکیل شده است. این دو مونومر هر کدام شامل ۶ و ۹ اتم کربن هستند. دارای نقطه ذوب پایین تر و جذب رطوبت کمتر است.

نایلون ۴ ، ۶ یا PA 46

از انواع پلی آمید میتوان به نایلون ۴ ، ۶ یا PA 46 اشاره کرد که از واکنش پلی کندانساسیون هگزامتیلن دی امین و ادیپیک اسید تشکیل شده است. این دو مونومر هر کدام شامل ۴ و ۶ اتم کربن هستند. نایلون ۴ ، ۶ دارای مقاومت خستگی بالاتر از سایر پلی آمیدها است.

انواع مختلف پلی آمید آروماتیک

انواع پلی آمید آروماتیک یا آرامیدها پلی آمیدهایی هستند که دارای حلقه های آروماتیک در زنجیره اصلی خود هستند. این پلی آمیدها از واکنش پلی کندانساسیون، اسید ترفتالیک با دی امین ها به دست می آیند. در ادامه به بررسی خصوصیات و کاربردهای هر نوع پلی آمید آروماتیک خواهیم پرداخت.

انواع مختلف پلی آمید آروماتیک

آرامید

آرامید یکی از انواع پلی آمید آروماتیک است که دارای الیاف مقاوم به حرارت و قوی است. این الیاف در صنایع های مختلفی همچون هوافضا و نظامی، برای ساخت لباس های محافظ ضد گلوله و مواد کامپوزیت بالستیک، در صنایع دریایی و در اقلام مصرفی سبک مختلف از جمله قاب تلفن و راکت تنیس استفاده می شود. مولکول های زنجیره ای در این الیاف به شدت همسو با محور الیاف هستند. آرامیدها دارای نقطه ذوب بسیار بالایی هستند (> 500 ° C). نام های تجاری رایج برای آرامید شامل کولار، نومکس و توارون را میتوان نام برد.

پلی فتال آمید

پلی فتال آمید یا PPA یکی دیگر از انواع پلی آمید نیمه بلورین و آروماتیک است که دارای خواص حرارتی ، مکانیکی و فیزیکی برتر است. این پلیمر با ترکیب اسید ترفتالیک با دی امین های آلیفاتیک تولید می شود. پلی فتال آمید نسبت به نایلون ۶/۶ مقاومت، سختی، حساسیت به رطوبت و توانایی حرارتی بالاتری دارد. همچنین دارای مقاومت شیمیایی، خستگی و خزش بالایی است. پلی فتال آمید در رزین های عملکرد بالا و الیاف مقاوم به حرارت استفاده می شود. در صنایع خودروسازی، الکترونیک و صنعتی کاربرد دارد، ماننده: قطعات محرک خودرو و…

ویژگی های و کاربردهای آن ها

پلی آمیدها دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی هستند که باعث می شود در بسیاری از صنایع کاربرد و استفاده شوند. برخی از ویژگی ها و کاربردهای انواع پلی آمید عبارتند از:

پلی آمیدهای آلیفاتیک: این نوع پلی آمیدها دارای زنجیره اصلی آلیفاتیک یا بدون حلقه هستند. نایلون ۶/۶ و نایلون ۶/۱۲ از جمله پلی آمیدهای الفاتیک هستند. در ساخت البسه، فرش، لوله، قطعات خودرو، تجهیزات صنعتی و مصالح ساختمان استفاده می شوند.

پلی فتال آمید: این نوع دارای حلقه های آروماتیک در زنجیره اصلی خود هستند. PPA ۶T/۶۶ و PPA ۴T/۶ از جمله پلی فتال آمیدها هستند. در ساخت قطعات محرک خودرو، قاب های اتصال الکتریک با دمای بالا، لباس های محافظ در برابر شعله استفاده می شوند.

پلی آمیدهای آروماتیک: دارای حلقه های آروماتیک در هر دو زنجیره اصلی و جانب خود هستند. کولار، نومکس و توارون از جمله این نوع هستند. در ساخت لباس های محافظ ضد گلوله، مواد کامپوزیت بالستیک و… کاربرد دارد.

پلی فتال آمید

سوالات متداول

1- پلی آمید چیست؟

پلی آمید یک نوع پلیمر سنتتیک است که با اتصال واحدهای تکرار شونده با پیوندهای آمید تشکیل شده است.

2- چه انواعی از پلی آمید وجود دارد؟

برخی از انواع آن عبارتند از: پلی آمیدهای آلیفاتیک، پلی فتال آمید و پلی آمیدهای آروماتیک.

3- پلی آمیدها در چه صنایع و کاربردهایی استفاده می شوند؟

پلی آمیدها در صنایع و کاربردهای مختلف مانند البسه، فرش، لوله، قطعات خودرو، تجهیزات صنعتی، مصالح ساختمان، لباس های محافظ، مواد کامپوزیت و اقلام مصرف کاربرد دارند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی انواع مختلف پلی آمیدها و خواص و کاربردهای آن ها پرداختیم. دیدیم که این ماده گروهی از پلیمرهای سنتتیک هستند که با اتصال واحدهای تکرار شونده با پیوندهای آمید تشکیل شده اند. این ماده هم در طبیعت مانند پروتئین ها و هم به صورت مصنوعی مانند نایلون وجود دارند. این مواد دارای خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوتی هستند که باعث می شود در بسیاری از صنایع و کاربردها استفاده شوند. برخی از انواع این ماده عبارتند از: پلی آمیدهای آلیفاتیک، پلی فتال آمید و پلی آمیدهای آروماتیک. هر نوع این ماده دارای ویژگی ها و کاربردهای خاص خود است.

بازرگانی ایران تاز عرضه کننده و تولید کننده انواع مواد اولیه، پلی اتلین، پلی آمید و ….. باکیفیت و قیمت مناسب به بازارهای داخلی و خارجی می باشد. جهت خرید این محصولات و مشاوره می توانید با کارشناسان ما در مرکز فروش تماس بگیرید.

شماره تماس: 09104417319

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت


دسته بندی


آخرین مقالات


برچسب ها


آخرین پروژه ها